Sokszor elgondolkodtam azon, hogy miért nem éreztem a kockázatot akkorának, mint amekkora valójában volt. Azt, hogy mekkora is volt a kockázat manapság érezzük, amikor a svájci frank árfolyama, most már konstans a 240-250-es sávban mozog hónapok óta. Arról, hogy ez a kockázat ne tűnjön akkorának, nyilván azok gondoskodtak, akiknek érdekükben állt az, hogy ezt a hitelt felvegyük. És itt nem csak a bankokra gondolok, hanem a hitelközvetítőkre, azokra a felhajtókra, akik a több ezer szerződést hozták a bankoknak, nem kevés jutalékért cserébe. Ahogy már említettem korábban, az én esetemben ez a felhajtó a Duna House volt, akik nagy kegyesen ezt a szolgáltatást ingyen nyújtották ügyfeleiknek. Hogy milyen minőségben, hát arról így utólag, elég könnyedén be lehet látni, hogy legjobban a csapnivaló jelző illik rá.
Kezdjük azzal, hogy a hitelközvetítő szinte szót sem ejtett a forinthitelekről. Jól emlékszem, mikor a hitellehetőségeket taglalta, a forint hitelekre a "megfizethetetlenül drága" jelzőt használta. A következő képen, egy általa készített ajánlatot csatolok, szemléltetésképpen, hogy hogyan is nézett ki az ő ajánlatuk:
Ha megnézzük ezt az ajánlatot, nagyon érdekes dolgok derülnek ki, amire ugye akkor, nem nagyon figyeltem fel. Nyilván így utólag okosabb az ember. Ami a legfontosabb, hogy azon kívül, hogy a kölcsön devizaneme CHF, az összes többi kölcsönösszegre vonatkozó információ (a kölcsön összege, valamint a törlesztőrészlet) csak és kizárólag HUF-ban van feltüntetve. Egy szó sem esik arról, hogy ez CHF-ben mennyi lesz. Miért fontos ez? Így utólag azt gondolom, hogy ennek nagyon erős pszichológiai jelentősége volt, méghozzá az, hogy eltakarja a CHF-ben való eladósodás igen jelentős kockázatait. Feltünő, hogy például a CHF aktuális árfolyama, még csak információ szinten sem jelenik meg. A nagyszerű ajánlat, egyértelműen az előnyöket hangsúlyozza ki, vagyis a relatíve alacsony kamatszintet, és az ehhez kapcsolódó HUF-ban számított törlesztőrészletet. Arról, hogy ez mit jelent a hitel alapját képező devizában, még csak említést sem tesznek, ami számomra érdekes kérdéseket vet fel a "deviza alapú" hitelezéssel kapcsolatban. (Hogy mi is ez, és mik azok az érdekes kérdések, melyek több fórumon is megkérdőjelezik e konstrukció tisztességességét, egy későbbi posztban visszatérünk.) Szembetűnő, hogy erről még az apróbetűs részben sem tesznek említést:
Ami még nagyon érdekes, az a hitelközvetítő kommunikációja, amely a kockázatokról szót sem ejtett. Erre nagyon jó példa az alábbi e-mail részlet:
Vagyis a hitelközvetítő azt sugallja, hogy ez a törlesztő állandó, nem változik a futamidő alatt. Még csak meg sem említi, hogy a törlesztőrészletet erőteljesen befolyásolja az árfolyam változása, tehát annak az esélye, hogy a törlesztő összege állandó, nagyjából kijelenthetjük, hogy zéró. Nagy kérdés, hogy miért tette ezt. Miért nem hívta fel a figyelmet, erről a nem elhanyagolható részletről. Igen, mondhatjuk, hogy a hitelfelvevő tudhatta ezt. Igen, tudhatta, de kérdem én, nem elvárható-e attól, aki egy terméket elad, hogy felhívja a figyelmet a nyilvánvaló veszélyekre is? Esetleg valamilyen módon szemléltesse a várható következményeket, ne adj isten modelezze a lehetőségeket például az hozzáférhető historikus adatok alapján? Én azt gondolom, igenis elvárható lett volna tőlük, hogy ezt nem tették meg, annak nyilvánvalóan megvolt a maga oka.